ПРОБЛЕМИ У СПІЛКУВАННІ ЯКИМІВСЬКОЇ ОТГ З ПРЕДСТАВНИКАМИ МІСЦЕВОЇ ГРОМАДИ ТА ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

Сафтюк Василь, Експерт з розвитку регіонів,

Заступник голови ГО «Вічна Україна»

 

В Якимівському районі Запорізької області за ініціативою ГО «Вічна Україна» виникло об’єднання мешканців, серед яких є ветерани АТО/ООС, внутрішньо переселені особи, що переїхали  на постійне проживання з окупованих територій Донецької і Луганської областей. Окреслюючи коло проблем громади, я хотів би виділити наступні:

1.В районному центрі Якимівка, в селах Радивонівка, Шелюги і Мирне, як і в інших місцевостях регіону, панують безробіття і бідність. Невистачає робочих місць і перспективи отримати соціальне чи інше житло.

2.Керівництво районної ради і новоутвореної Якимівської ОТГ не можуть самостійно вирішити проблему зайнятості і забезпечення житлом пільговиків в силу непереборних 

обставин, а саме відсутності фінансових ресурсів.

Виходячи з цього, вважаємо за доцільне поінформувати  громадськість про наміри і дії, які сприятимуть частковому вирішенню зазначених проблем. Ми пропонуємо розпочати справу з нереалізованих можливостей в залученні внутрішніх та зовнішніх інвестицій на ці території.

Важливо усвідомити, що потенційний розвиток регіону базується на природних ресурсах Молочного лиману Азовського моря та прилеглих земель заповідної зони Приазовського Національного природоохоронного парку. В межах Якимівської ОТГ ця територія простягається від лісового масиву «Перемога» до лісового масиву  «Алтагір» і далі до 

Шелюгівського заповідника. У спадок від Радянського Союзу в прибережній зоні функціонували три десятки дитячих оздоровчих закладів. Щорічно там оздоровлювались тисячі дітей. Для туристів та мешканців Приазовського і Якимівського районів узбережжя лиману було місцем відпочинку і базою для сезонної чи постійної роботи. Одночасно водойма виконувала природню функцію нерестилища басейну Азовського і Чорного морів.

Станом на початок 2020 року більшість оздоровчих закладів на берегах лиману занедбані, зруйновані і пограбовані. Після розчищення протоки між Азовським морем і лиманом в порядок денний стає питання відродження прибережної зони оздоровлення та відпочинку. До цієї справи потрібно долучити наукові інститути, проектно-дизайнерські та ремонтно-будівельні організації.

По причині безгосподарності минулої місцевої влади повністю зруйновані дитячий садочок в селі Радивонівка і колгоспний будинок культури в селі Мирне  (Ленінське). Дитячий будинок в Мирному площею в 2500 м.кв., що належав до Радивонівської сільської ради, розломаний, розкрадений і не працює вже близько 25 років. Занепадає недобудований дитячий будинок в самому райцентрі Якимівка, вул Історична, 5. Проект щодо його перебудови в житловий будинок для ветеранів АТО/ООС не реалізується. Серед проблемних об’єктів нерухомості знаходяться приміщення родильного будинку на території районної лікарні, недобудованого п’ятиповерхового житлового комплексу, цегельного заводу та інші. В спадщину керівництву Якимівської ОТГ дістались проблеми, які не вирішувались три десятиліття. За цей час сотні сімей покинули свої оселі і виїхали на постійне місце проживання до Росії та в інші місцевості України. Знелюднення селищ і безробіття привели до стрімкого зростання злочинності в регіоні, де системно грабуються будинки і організована розборка чужих приватних осель на будівельні матеріали та металолом. Місцеві злодії демонтували системи зрошування на колгоспних полях, що привело до втрати врожаїв селянських і фермерських господарств. Підприємництво сільських регіонів в занепаді і в безнадії. В таких умовах громада та місцева влада потребують правової, організаційної, матеріальної і фінансової допомоги.

Разом з тим земельні угіддя приватних господарств обробляються і селяни можуть збільшити посіви та врожайність зернових і плодово-овочевих культур. Але проблеми аграріїв і місцевої влади не стільки в виробництві, скілько в ринку збуту продукції. До 2014 року основними споживачами продуктів місцевого виробництва було населення Кримського півострова та промислових регіонів Донецької і Луганської областей. Частина врожаю експортувалась до Російської Федерації. Після анексії Криму і окупації російськими військами територій Донбасу на порядок денний стало питання переробки соняшнику, винограду, плодово-овочевих і зернових культур, а також м’ясної і молочної продукції. Потрібно створювати мережу малих переробних підприємств. Подібна ситуація існує також в Приазовському, Приморському, Михайлівському, Веселівському  і Токмацькому районах Запорізької області.

Соціальні проблеми Якимівської ОТГ та інших громад південних районів потребують не тільки констатації фактів, але й пошуку нових можливостей щодо їх вирішення. Усвідомлюючи соціально-економічне коло питань регіону та їх причини, а також «міжфронтовий» статус цих земель (від Кримського півострова до м.Маріуполя), ГО «Вічна Україна» пропонує керівництву Якимівської ОТГ та ініціативним представникам місцевої громади допомогу з розробки перспективного плану розвитку територій, а також зруйнованих та занедбаних об’єктів нерухомості. Метою проекту є створення  місцевого індустріального парку і житлового комплексу для ветеранів АТО/ООС та ВПО.  

Юридичною і фінансовою основою проекту для громади є чинне законодавство щодо розвитку регіонів і державні програми допомоги ветеранам АТО/ООС та ВПО в забезпеченні житлом і роботою. Наша ГО опирається на власні зв’язки з вітчизняними підприємцями й промисловцями, на міжнародні програми фінансової допомоги ВПО і неурядові фонди підтримки бізнесу в Україні. Громадська організація має фахівців по зовнішньоекономічних зв’язках з країнами Близького Сходу, з Китаєм, В’єтнамом, Азербайджаном, Туреччиною і Канадою. Бізнесові кола цих та інших країн через свої торгові представництва в Україні проявляють інтерес щодо перспективних регіонів.    Їх цікавить продаж своїх товарів і співпраця з промислової переробки екологічно чистих продуктів харчування та їх експорту. Особлива увага приділяється технологіям інфрачервоної сушки й консервації плодово-овочевої продукції. Саме ці та інші проекти можуть стати основою для співробітництва між Якимівською ОТГ, фермерськими господарствами і громадською організацією. Зрозуміло, що будь-яка спільна справа базується на законних інтересах мешканців та керівництва місцевої громади.   

Відповідно до викладеного ГО «Вічна Україна» звернулась до секретаря Якимівської ОТГ пана Забара М.С. з пропозицією про співпрацю та підписання  Меморандуму про співпрацю (№ 15/12-2019). Звернення підтримано головою громадської організації ветеранів АТО/ООС району паном Дмитром Юферовим та групою переселенців з окупованих територій Донецької й Луганської областей в Запорізькій області, яку очолює мешканець с. Радивонівка Сердюк А. І.  Звернення саме до Якимівської ОТГ полягає в тому, що члени та волонтери нашої ГО мають приватну власність та земельні ділянки в Якимівському  районі і вбачають своє майбутнє у розвитку регіону разом з місцевою громадою.

Згодом  надійшла відповідь на  звернення (№ 05/104 від.13.01.2020), де з формальних причин відмовлено в підписанні Меморандуму. Нам зрозуміле насторожене ставлення місцевого керівництва до  пропозицій щодо  проблем, які накопичувались роками. Разом з тим правління ГО «Вічна Україна» готове залучити бізнесові структури і волонтерські організації для підтримки місцевої громади. Питання в тому, наскільки готове керівництво ОТГ до такої співпраці.

Вважаю, що спільними діями та продуманими кроками місцева громада  зможе вплинути на позитивне вирішення своїх проблем. ГО «Вічна Україна» планує проводити інформаційну компанію серед населення. Також готується проект і пакет документів для спільних рішень з радою Якимівської ОТГ. Сподіваємось, що просування народної ініціативи і створення місцевого форуму реформ знайде розуміння як у мешканців, так і в депутатів.